Az Ön kosara üres!
Ha még vállalkozás alapítás előtt állsz, a legfőbb dolgod, hogy végiggondold, egyéni vállalkozó legyél, vagy céget alapíts. Általában a kezdeti kis bevétel és a bizonytalan üzlet miatt az egyéni vállalkozás a nyerő út, mivel egy cég túl nagy teherrel és költségekkel járna.
A kérdés megválaszolásához gondold végig a következőket:
Általánosságban elmondható, hogy ha nem rendelkezel induló tőkével, bizonytalan a várható bevételed és költséged, és egyedül kezded a tevékenységet, akkor az egyéni vállalkozás lesz az ideális választás. De ha bizonytalan vagy a döntésedben, akkor oszd meg a fenti kérdésekre adott válaszaidat egy könyvelővel, vagy adótanácsadóval, és egyből tisztábban fogod látni a helyzetet.
Ha az egyéni vállalkozás mellett döntöttél, adózási formát kell választanod. Ugyanis háromféleképpen is adózhat egy egyéni vállalkozó: vállalkozói jövedelemadóval, átalányadóval, vagy KATA-val.
A legnépszerűbb ezek közül természetesen a KATA, azon belül is az alanyi adómentes egyéni vállalkozás, ami a bőséges 12 millió Ft bevételi határig érhető el. De nézzük meg mindhárom forma jellemzőit, hogy teljes legyen a kép.
Ebben az esetben szükséges gyűjteni a költség számlákat, ugyanis az adó alapját a bevétel-költség viszonya határozza meg. Minden évben meg kell nézni, hogy mennyi pénz érkezett be, és mennyi pénz került ki a vállalkozásból, és e két összeg különbözete után kell adózni.
Az átalányadót akkor választhatod, ha a nettó árbevételed éves szinten nem haladja meg a nettó 15 millió Ft-ot. Ez esetben nem szükséges a költségszámlákat gyűjteni, mivel az adó nem a bevétel-költség viszonya alapján számolódik, hanem átalányköltség alapján. Ennek mértéke 40%-tól indul főállású vállalkozó esetében.
Jelenleg a legnépszerűbb adózási forma az egyéni vállalkozók körében Magyarországon, valószínűleg még a nemrég bevezetett korlátozás mellett is – ugyanis 2021-es adóévtől kezdve, ha egy partnertől évi 3 millió Ft-nál több bevétel érkezik, akkor az azt meghaladó összeg után 40%-os különadót szükséges fizetni. A rendelkezés háttere az, hogy ily módon próbálják megakadályozni cégek esetén a katás egyéni vállalkozó alá bújtatott foglalkoztatást.
A KATA-s adózás legfőbb jellemzői:
Ezzel természetesen csak az adózás felszínét kapirgáltuk meg, ennél jóval összetettebb a dolog. Szerencsére a Mozaik Könyvelőiroda szuper cikkében összefoglalta az adózási szabályokat és ki is számolta mindhárom adózási formára a fizetendőket.