Az Ön kosara üres!
A tűzoltó készülékek a tűzvédelem egyik legfontosabb eszközei. Háztartásunk, munkahelyünk, vállalkozásunk védelme érdekében mindenhol megtalálhatóak és bár remélhetőleg sosem kell használni őket, védelmet és megnyugvást nyújt jelenlétük.
A tűzoltó készülékekkel a bennük lévő oltóanyagot nagy nyomással irányítva lehet a tűz fészkére kilövellni. Típusai az alábbiak lehetnek: vízzel, habbal, porral, szén-dioxiddal és halonnal oltó készülékek.
A tűzoltó készülékeken kötelező jelleggel fel kell tüntetni a legfeljebb mekkora és milyen jellegű tűz eloltására alkalmas.
Ennek a minősítésnek három különböző kategóriája létezik:
A tűzoltó készülékeken fel kell tüntetni továbbá a használt töltet minőségét és mennyiségét is. Szöveges és piktogramos használati utasításnak is szerepelnie kell rajta, valamint meg kell jelenjen az esetleges felmerülő veszélyekre figyelmeztető leírás is.
A különböző töltetű tűzoltókészülékeket különböző felhasználásra használjuk:
A legelterjedtebb tűzoltó készülék a porral oltó. Általában ABC oltóporral töltik, többféle töltősúllyal elérhető készülék létezik. A porral oltókat tűzveszélyes folyadékok és gáztüzek oltásához, valamint szilárd anyagok égésének oltására javasoljuk. Elektomos hálózathoz kapcsolt berendezések oltásához maxium 1000 Volt feszültségig javasolt. A tűz oltását általában egyméter távolságról a tűzfészket megcélozva kezdjük el.
Léteznek tűzoltó habbal szerelt tűzoltó készülékek is. Általában szilárd anyagok és folyadékok égésének javasoljuk. Konyhai berendezések tüzeinek oltására elsősorban ezt ajánljuk. Ideális zsíros, olajos környezetben.
Szén-dioxiddal oltó tűzoltó készülékek alacsony hatékonyságuk miatt kevésbé elterjedtek. Legfőbb előnye, hogy működési elvének köszönhetően, a tűz oltásakor a szén-dioxid nem tesz kárt a berendezésekben, nem hagy maradandó szennyeződéseket. Gyakran alkalmazzák szerver termek, vegyi üzemek, laborítóriumok elektromos szekrények tüzeinek oltásához.